Mevlud, rođenje Muhammeda, a. s.

Mevlud, rođenje Muhammeda, a. s.

Mevlud, dan rođenja Muhammeda a. s, u islamskoj tradiciji obilježava se 12. rebiu’l-evvela po lunarnom, hidžretskom kalendaru. Dan mevluda, jedan od najradosnijih dana za muslimane, predstavlja u ranijim objavama najavljivan početak ispunjenja duhovne zrelosti čovječanstva.

Mi smo te (Muhammede) kao milost svjetovima poslali, kaže se u Kur'anu. Poslanik Muhammed, a. s., za sebe je govorio: “Ja sam dova Ibrahima, a. s., i radosna vijest Isaa, a. s.”

Poslanikovim rođenjem i pojavom najmirisnije ruže na drvetu poslanstva, najavljen je završetak poslaničkog ciklusa.

Muhammed, a. s., je rekao: “Primjer mene i poslanika prije mene je kao primjer kuće koju neko gradi. Kuću je lijepo uredio i doveo u zadivljujuće stanje, samo je u jednom ćošku nedostajala jedna cigla. Ljudi kuću obilaze, dive joj se i govore: “Kamo sreće da je još ova cigla na svome mjestu!” Pa je nastavio: Ja sam ta cigla. Ja sam pečat svih poslanika!”

Ne postoji praktično ni jedan aspekt ljudskog života kojeg odabrani Allahov Miljenik nije iskusio. Bio je učitelj, glava porodice, trgovac, državnik, politički i društveni vođa, sudija, vojni zapovjednik. Iskusio je gubitak roditelja i od rane mladosti bio je izložen siromaštvu, socijalnom pritisku i svim vrstama iskušenja.

Iskušavan je gubitkom svoje voljene supruge Hatidže, preranom smrću sinova, stalnom prijetnjom životu, imovini i porodici. Na vlastitoj koži osjetio je šta znači biti siroče, ali i sretan muž i uspješan vođa zajednice.

Proživio je stanje smrtne opasnosti vođe tajne zajednice, ali i pobjedonosnog vođe društva koji je ubrzo pokorio znatan dio svijeta. Prodavao je dobra malim trgovcima i pisao pisma najmoćnijim vladarima. Bio je svjedokom gorkih neuspjeha, a potom je kušao slast uspjeha za uspjehom. Opraštao je svojim najžešćim protivnicima i neprijateljima. Iako mu je Kur'an jamčio pravo na pravednu i tačnu odmazdu, ipak su praštanje i samilost bili njegova norma i praksa, a ne kazna i osveta.

Upravo zbog svega ovoga, Muhammed, a. s., jeste jedini neprikosnoveni uzor svojim sljedbenicima i svima koji posvjedoče njegovo poslanstvo.

Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onome svijetu, i koji često Allaha spominje. (El-Ahzab, 21)

Po Takvimu Rijaseta Islamske zajednice u BiH ove godine dan Mevluda, rođenja Muhammeda, a. s., pada  u četvrtak,  4. septembra 2025. godine.

(Preporod.info)